Udržitelný přístup v rámci výroby dveří a zárubní je něco, co by mělo být v dnešním světe samozřejmostí. Klimatické změny, nedostatek konvenčních materiálů, geopolitické záležitosti ve světě nebo zvyšující se legislativní nároky nejen na průmyslovou výrobu, ale třeba i na bytovou výstavbu nás motivují hledat inovativní cesty a materiály, které by nám odpověděly na tyto požadavky.
Proto jsme se rozhodli založit inovační projekt, který zkoumá možnosti využití nejen ekologických materiálů, ale i moderních výrobních postupů či nových technologií. Naším cílem je snížit ekologickou zátěž (uhlíková stopa, limity CO₂ ve výrobách atd.), nahradit tradiční materiály, jako je dřevo či plast, moderními a udržitelnými a zajistit schopnost uspět v moderních projektech, kde jsou požadovány přísné certifikace BREEAM, LEED apod.
Inovační projekt vzešel z z produktového oddělení pod taktovkou produktového manažera Tomáše Albrechta. Klíčovými články a hybateli celého projektu jsou pak důležití lidé ze společnosti SAPELI – za TPV Petr Klíma, speciální dveře řeší produktový manažer Václav Fučík, technologie jsou pod vedením Pavla Jaroše, nákup zastupuje Filip Nacházel a výrobní procesy nastavuje Jakub Cvrček.
V minulosti jsme koketovali se dvěma zajímavými materiály. Jedním z nich je PackWall, který vznikl původně jako náhrada OSB desek. Je vyroben ze 100% recyklovaného tetrapaku a má hromadu zajímavých vlastností. Mezi ty nejzajímavější patří třeba protipožární odolnost nebo atraktivní vzhled. Testování nakonec ukázalo, že pevnost a soudržnost materiálu není pro výrobu dveří dostatečná. Zajímavým materiálem, který jsme zkoušeli, byl Fixotherm. Speciální lehké desky vyráběné z PET lahví byly zamýšleny jako výplně do dveří se speciálními vlastnostmi. Nakonec ani zde bohužel nedopadly zkoušky úspěšně. V současné době se ve výrobách objevuje lněné pazdeří, což je ekologický materiál,který má výborné akustické vlastnosti i zajímavý součinitel prostupu tepla. Největší překážkou pro masovější použití je jednoznačně cena pazdeřové desky.
Aktuálně pracujeme s několika zajímavými materiály. Tím nejzvláštnějším uvažovaným je mycelium. Jedná se o desky, které jsou vyráběny, vlastně pěstovány, ze skutečného podhoubí hub. Jedná se tedy o zcela organický materiál, který má skvělou zvukovou i tepelnou izolaci. Navíc je 100% biorozložitelný.
Zajímavý je také Orb, což je deskový materiál, pro jehož výrobu jsou využívány potravinové a jiné organické odpady, které by jinak skončily na skládkách.
Nadějným počinem jsou ligno-celulózové desky, které by mohly v budoucnu nahradit materiály MDF či výplně ve dveřích. Z hlediska vlastností se jedná o velmi obdobný materiál, avšak vyrobený ze 100 % přírodních materiálů bez potřeby dřeva. Skvělým benefitem tohoto ekologického materiálu jsou dobré tepelněizolační i zvukověizolační vlastnosti.
Dalšími materiály, které v rámci inovačního projektu projdou výrobou SAPELI, jsou například výplně ze slámy či desky z hlíny. Využití takových materiálů ve výrobě dveří a zárubní je často nutné spojit se zcela novým pohledem na celý výrobní proces.
Co příští roky v rámci ekologie a udržitelnosti přinesou do SAPELI, je prozatím ve stavu nápadů, zkoušek a velkých vizí. Zrychlená doba, čím dál větší tlak na změny a nutnost přizpůsobit se požadavkům trhu nám však ukazují, že se tyto „sny“ brzy stanou realitou.