Nedostatek a nárůst cen vstupních surovin a materiálů nás nutí rozhlížet se po alternativách, které se dají použít pro výrobu dveří. V SAPELI, aktuálně testujeme dveře z PET lahví, krabic od mléka i lněných vláken.
„Masivní materiály, ze kterých vyrábíme rámy dveří, podražily poměrně dost. V našem případě se to týká především smrkového dřeva, které meziročně zdražilo zhruba o 40 procent. To se samozřejmě poté promítá do koncových cen produktů,“ říká Petr Jíra, vedoucí marketingu a produktového managementu ze společnosti SAPELI. „V první řadě tady byl covid, trh byl takzvaně rozjetý ještě z předcovidové doby, poptávka po dřevěných materiálech byla velká a firmy materiál nestíhaly dodávat. Poptávka převyšovala nabídku a došlo k určitému zdražování,“ vypráví Jíra. Na pandemii rovnou navázala válka na Ukrajině. „Hlavní exportéři dřeva jsou z Ukrajiny, Běloruska a Ruska, takže nedostatek dřeva v době covidové rovnou navázal na dalším globální problém. Kromě toho zdražují energie. Dřevotříska, která se používá jako výplňový materiál, je na energiích extrémně závislá. Dřevo se musí vytěžit, vysušit, rozemlít na štěpku, pomocí tepla a tlaku zalisovat,“ vysvětluje.
A ačkoliv jsme ve firmě nemuseli nijak omezovat výrobu, již nyní se poohlížíme po alternativách, které by dřevo - kterého je aktuálně málo - mohly v budoucnosti alespoň částečně nahradit. Důležitou roli v tomto rozhodnutí hraje i snaha o udržitelnou výrobu. „Plast je voděodolný. A například v hotelových koupelnách, kde se denně vytírá, jsou dveře poměrně dost namáhané, takže do takových prostor jsou ideální. Plast má také dobré protihlukové vlastnosti,“ přibližuje jednotlivé výhody Jíra.
Dveře z „petek“ jsou aktuálně ve fázi testování. „Je nutné pokračovat ve zkouškách, abychom si ověřili, zda materiál není příliš křehký a dveře například při otevírání či zavírání neprasknou. Je také třeba brát v úvahu, jak reagují na změnu teploty,“ vyjmenovává Petr Jíra.
Problémem může být cena
Materiálu je potřeba poměrně hodně, pro jednu výplň dveří standardní velikosti je nutné použít zhruba 500 PET lahví. Největší překážkou v případě plastových dveří je však aktuálně cena. „Oproti běžným materiálům, které jsou na trhu, je cena výplní z PET lahví dvojnásobná,“ míní Jíra. Cenově příznivější by mohly být výplně z tetrapaků. To jsou například obaly od mléka či džusů. „Výsledný materiál je levnější ve srovnání s klasickými materiály, které dnes využíváme,“ říká.
Tetrapaky mají dobré protipožární vlastnosti
„Desky jsou pevné, tvrdé a zároveň nejsou křehké. Materiál má i velmi dobré protipožární vlastnosti. Umím si představit, že by z něj v budoucnu mohly být úplně celé dveře a nebude vůbec nutné používat třeba dřevotřísku,“ říká Jíra. Zatím však jde o budoucnost, i v případě tetrapaků je nutné i nadále pokračovat v testování. O dva kroky dál jsme v SAPELI v oblasti výroby dveří ze lněných vláken. „Jedny takové dveře už máme v nabídce. Lněná vlákna mají podobné vlastnosti jako dřevotřískové materiály, mohou posloužit velmi dobře jako výplň. Ve srovnáním s dřevotřískou jsou lněná vlákna lehčí. Vývoj zde podle mě půjde poměrně rychle,“ myslí si Jíra. I zde jsou však vysoké náklady. „Materiál je zhruba o 20 procent dražší než dřevotříska. Ve dveřích je dřevotřísky poměrně hodně, takže to dost ovlivní finální cenu výrobku,“ říká Jíra.