Michal Novotný je jedním z nejvyhledávanějších fyzioterapeutů na světě. Na kurtu i mimo něj pomáhal světovým tenisovým špičkám, a to včetně Rogera Federera, Rafaela Nadala, Marie Šarapovové, Tomáše Berdycha či Radka Štěpánka. Jeho klienty jsou i celebrity z řad hollywoodských herců, mezi nimiž nechybí Keanu Reeves či Orlando Bloom. Novotný procestoval celý svět, ale doma je podle svých slov především v Praze. V jeho nově zařízeném domově nechybí ani dveře od značky SAPELI.
Pořídil jste si ikonické dveře Muteo bez kliky. Čím Vás zaujaly?
Poprvé jsem tyto dveře viděl při návštěvě showroomu SAPELI a když jsem je ale uviděl, hned mě zaujaly. A to z vícero důvodů. Například nemám rád kliky. Mám totiž malé děti a vždy se tak trochu bojím, že se o kliku třeba uhodí do hlavy. Klika je navíc část dveří, které se všichni dotýkají a je tedy plná bakterií a virů. Dveře bez kliky každý otvírá v jiném místě, a to považuji za určitou hygienickou výhodu. Další faktor opět souvisí s tím, že mám malé děti - dveře Muteo jsou velmi tiché, takže děti nevzbudím, když vcházím do pokoje, kde spí. Spánek je totiž nesmírně důležitý a způsob probuzení může ovlivnit náladu dne i fyzickou zdatnost. To, že se dveře Muteo otvírají a zavírají absolutně potichu, byl pro mě asi nejdůležitější faktor, proč jsem si je do interiéru vybral.
Máte dveře Muteo v celém domě?
Do přízemí jsem si nechal vyrobit dveře podle vlastního návrhu, v patře a do koupelny mám ale všechny dveře Muteo.
Jaký typ interiéru se Vám líbí?
Snažím se mít doma co nejvíce přírodních materiálů. Pokud to není možné, tak vybírám takové, které se přírodním podobají. Jsem minimalista. Mám rád věci, které na pohled vypadají jednoduše a dveře Muteo do této mé představy perfektně zapadly.
Když jste si zařizoval své bydlení, bylo pro Vás důležité vybrat si nábytek a zařízení od českých značek?
Jak u čeho. Pokud jde o elektrospotřebiče, tak u nich často dávám přednost zahraničním značkám. Co se týká nábytku, ten jsem si nechal vyrobit od jednoho českého truhláře, který je podle mě spíše umělec než truhlář. Svou práci velmi miluje. Jsem proto rád, že jsem měl možnost nechat si zařídit dům od člověka, který žije svou prací, a navíc je velmi sympatický. Spolupracujeme spolu již několik let.
Je pro Vás důležitější hledisko vizuální, tedy jestli věc dobře vypadá, nebo praktická stránka?
To záleží, jak často se věc nebo nějaká místnost používá. Pro mě je nejdůležitější design. Nemám ale na mysli moderní design jako trend, ale něco, co je mi příjemné na pohled, co mě nějakým způsobem uklidňuje, co se mi líbí.
Spolupracoval jste při zařizování interiéru s nějakým designérem?
Nespolupracoval. Domov musí být velmi osobní, a to jak funkčností, tak vzhledem. Nikdo jiný to nemůže zrealizovat osobněji než já sám. Vysvětlování priorit a vkusu každého člena rodiny někomu cizímu je nakonec mnohem náročnější, než si to zkrátka v klidu udělat vše po svém.
Jste uznávaným fyzioterapeutem. Mezi Vaše klienty patří řada celebrit. Kdo například?
Poslední dva roky se nejvíce věnuji hercům, hlavně těm zahraničním, kteří do Česka jezdí natáčet. Byl mezi nimi Keanu Reeves, Chris Hemsworth, Orlando Bloom či Liev Schrieber. Česká republika je velmi zajímavá pro zahraniční filmaře. Tráví tu hodně času. Péče o zahraniční herce je teď mou hlavní pracovní náplní. Starám se o ně nejen po stránce zdravotní, ale i fyzické.
Jako fyzioterapeut jste začínal u tenistů. Spolupracoval jste například s Marií Šarapovovou, Rogerem Federerem či Rafaelem Nadalem. Proč padla Vaše volba právě na tenis?
Ještě při studiu medicíny jsem chodil na praxi do španělského fotbalového týmu. Po skončení univerzity mi fotbalisté nabídli, abych u nich začal pracovat. Od fotbalu jsem postupně přešel k tenisu. Deset let jsem byl na plný úvazek zaměstnán u ATP. Potom jsem si vybudoval svou vlastní klientelu. Sportovcům, nejen tenistům, jsem začal nabízet širší, intenzivnější a osobnější spolupráci, než jsem mohl nabízet na turnajích.
A jaká byla Vaše cesta od světa sportu k hollywoodským hercům?
Před lety se v Praze se mnou spojil manažer jednoho amerického herce, který potřeboval pomoci. K dalším hercům jsem se potom dostal na doporučení. Mám výsledky a pacienti si to navzájem řeknou. To se šíří velmi rychle.
Lze nějak srovnávat nejčastější zdravotní problémy herců a vrcholových sportovců?
Problémy jsou velmi podobné, protože herci nemají náplň dne o nic jednodušší než profesionální sportovci. Herci, se kterými jsem spolupracoval, trénují intenzivně dvě až tři hodiny denně, do toho musí natáčet a často je to fyzicky velmi náročné, hlavně u akčních filmů. Herci musí například běhat s pětadvacetikilovým dítětem v náručí ve sněhu. To jsou situace, při nichž tělo velmi trpí.
Specializujete se na nějaký určitý problém, nebo jde o širokou paletu zdravotních komplikací, při nichž dokážete pomoci?
Paleta je široká. Když ke mně ale přijde pacient se zraněním, se kterým nemám velké zkušenosti, tak si netroufnu ho léčit. Setkal jsem se hlavně se zraněními, která vznikla během sportu. Většinou se týkají strukturálního aparátu, to znamená kloubů, svalů, šlach a vazů. V zásadě je jedno, jestli si někdo natrhne vaz v koleni nebo v kotníku. Vždy je potřeba nejprve nalézt hlavní příčinu zranění.
Zmiňoval jste, že je velmi důležitý spánek. V dřívějších rozhovorech jste říkal, že spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch sportovce. Proč tomu tak je?
Během spánku regeneruje jak naše tělo, tak naše mysl. U sportovců je psychické i fyzické vypětí extrémní, hlavně u těch, kteří podstupují dlouhé zápasy. To se týká například tenistů. Je tedy pro ně zásadní spánek zlepšovat, což se týká jeho délky i kvality, aby měl dotyčný nepřerušovaný spánek. Pokud je spánek přerušený, pak jsou přerušeny i veškeré metabolické výkony, které v jednotlivých fázích spánku probíhají.
Jak lze někomu pomoci zlepšit spánek?
To je velmi individuální, každý z nás funguje trochu jinak. Jsou lidé, kteří se budí brzy ráno a chodí také brzy spát. Pak jsou lidé, kteří chodí naopak pozdě spát a pozdě se budí. Nejprve musím každého sportovce prohlédnout a zjistit, v čem je problém a jak ho vyřešit. Hráčům, kteří mají například problémy s usínáním, doporučuji dechová cvičení, s nimiž začínají již v odpoledních hodinách. Důležitou roli hraje také tělesná teplota. Usínáme, když se nám snižuje teplota. Ta je nejvyšší kolem šesté hodiny odpoledne a nejnižší kolem čtvrté hodiny ráno. Pokud tenista hraje zápas v pozdní odpoledne v nějaké zemi, kde je teplo, je potřeba jeho tělo na spánek ochladit. V tom může pomoci třeba studená sprcha, aby si jeho tělo navyklo na teplotu, která je ideální pro usínání. Důležitá je také strava. Je potřeba tělo naučit pracovat jako stroj a usínat a budit se ve stejný čas.
Existuje nějaké univerzální pravidlo pro kvalitní spánek?
Základní pravidlo se jmenuje tři, dva, jedna. Tři hodiny před spaním by člověk neměl jíst, dvě hodiny pít a hodinu se nedívat na obrazovku. Když je šero a tma, tělo začíná produkovat melatonin. Sportovcům často doporučuji, aby od určité hodiny odpoledne nosili sluneční brýle, čímž se sníží jejich příjem světla. Využívám i různé technologické pomůcky, které rozpoznají, ve které fázi spánku se dotyčný nachází a vzbudí ho až v momentě, když prošel celým spánkovým cyklem, čímž se nenaruší regenerace.
Jak dlouho trvá spánek správně „vyladit“?
Obecně platí, že lze usměrnit hodinu za den. Když sportovec cestuje někam dále, kde je posun času větší než pět hodin, začínáme na spánku pracovat již před odletem a během letu. Snažím se o to, abych zredukoval na minimum časový posun a tělo sportovce bylo v cílové destinaci připraveno na fyzickou a psychickou zátěž.