Interiér Centra Rehabilitace a Integrované Medicíny Crimed v Poděbradech. Pohyb se stal hlavní inspirací dámského autorského dua – architektky Lucie Náhlovské a interiérové designérky Kateřiny Kersey při práci na interiéru Centra Rehabilitace a Integrované Medicíny Crimed v Poděbradech. Jde totiž o místo, kde lékaři lidem po zranění vrací možnost pohybu. Hned při vstupu vás interiér nabije pozitivní energií, a to hlavně díky kontrastu výrazných přesto jemně se doplňujících pastelových barev. Při bližším pohledu ale celkový dojem poukazuje nejen na nekonvenční přístup architektky a designérky, ale také na dokonalé řemeslné zpracování a smysl pro detail. Autorky s projektem soutěží o titul Interiér roku.
Jak jste se dostaly k tvorbě interiéru zdravotnického zařízení v Poděbradech?
Lucie: Stojí za námi zkušenost z tvorby interiéru jiné kliniky v Turnově, kde jsme poprvé my dvě spolupracovaly. Návrh interiéru kliniky v Turnově se investorům Crimedu líbil a na základě toho nás oslovili.
Kateřina: Crimed se zaměřuje na léčbu pohybového aparátu, založili ho lidé se zkušenostmi ze slavné pražské kliniky Pavla Koláře. Pracují zde špičkoví lékaři z České republiky i Německa. Jejich přístup je holistický, kombinuje prvky západní i východní medicíny. Pro nás bylo podstatné, že cílem investora nebylo jen vytvořit důstojné a reprezentativní prostředí pro klienty, ale také funkční harmonický prostor pro zaměstnance. Nové rehabilitační centrum prostě nemělo působit jako klasické zdravotnické zařízení. Takové bylo zadání.
To se na první pohled povedlo. Jak jste k tématu přistoupily?
Kateřina: Chtěly jsme kliniku odlišit. Chtěly jsme, aby bylo zařízení pro lidi snadno rozpoznatelné. Měly jsme možnost tvořit interiér od základů, protože z původního využití budovy zbyly jen nosné zdi. Zbytek jsme zcela vybouraly a vytvořily novou dispozici, která je centralizovaná kolem recepce.
Co pro vás bylo hlavní inspirací?
Lucie: Jednoznačně pohyb a uzdravení. Chtěly jsme, aby se každý, kdo na kliniku přijde, cítil dobře. Aby ho jen samotný pobyt zde psychicky naladil na uzdravení. Věřím, že právě to se povedlo. Ta energie z interiéru přímo sálá.
Kateřina: Souvisí to i s naší tvorbou. Když tvoříme, je v tom určitá míra energie a pohybu. Fakt, že klinika se zaměřuje na péči o pohybový aparát sportovců se určitě v interiéru odráží. Pohyb jsme se snažily vyjádřit například na grafice skleněných příček formou ztvárnění dvoubarevných tahů štětcem. Centrální prvky jsme koncipovaly do organických oblých linií. Ukázkou je například tvar recepce. Důležité pro nás bylo využití přírodních materiálů a živých prvků, například zelené stěny za recepcí, jejíž vytvoření bylo technicky velmi náročné. Využití zeleně a propojení prostoru, který má výhled do parku, právě s vnějším prostředím, je také jedním ze základních principů našeho projektu.
Velmi důležitou roli hrají dveře…
Lucie: Ano, na 650 m2 prostoru interiéru je skutečně hodně dveří – celkem 38. Nám šlo o to, aby se především v té centrální části recepce v podstatě ztratily. Proto jsme zvolily skryté zárubně a dveře Latente od SAPELI Unlimited, které mají kartonový povrch, a ten je možné na místě upravit barvou, kterou jsou natřeny i stěny. Jedině tak je totiž možné dosáhnout dokonalého sladění barvy stěny a dveří.
Skryté zárubně jsou dnes trend?
Lucie: Zajisté. Hlavně v členitém prostoru, kde je hodně dveří – typicky v chodbách – je to velmi důležité. A také v prostoru, kde se architekt snaží vypíchnout nějakou myšlenku, je třeba funkční prvky upozadit. Samozřejmě pokud dveře nejsou ústředním prvkem interiéru, jak je to například v případě designových dveří MUTEO od SAPELI Unlimited. To je samozřejmě jiný případ.
Kateřina: Se skrytými zárubněmi jsme u investora nejdříve narazily, protože to považoval za takzavaný výmysl architektů. Ale přesvědčily jsme ho právě o tom, že již od samého začátku vidíme interiér jako dokonalý celek, a proto pracujeme se špičkovým materiálem ve sjednoceném stylu. Byť tomu samozřejmě odpovídá cena.
Proč jste zvolily právě SAPELI Unlimited?
Kateřina: Oslovily jsme celou řadu dodavatelů, nicméně u dveří bylo SAPELI Unlimited poměrně jasnou volbou. Firma nás přesvědčila hlavně svým komplexním přístupem a flexibilitou, kdy řešení jakékoli situace přímo na stavbě nebyl žádný problém. Hledali jsme někoho, kdo má zkušenosti a schopnosti zvládnout technicky složité řešení v časově limitované ose. Na stavbě to totiž nebylo vůbec jednoduché. Šlo o rekonstrukci prostoru s různou výškou podlah, silou zdí a SDK Vše muselo dokonale lícovat, neboť tento typ dveří nedokonalosti a chyby neodpouští.
Narazily jste na nějaké problémy v průběhu realizace?
Lucie: Určitě, to je samozřejmé. Neznám projekt, který by byl bez komplikací. Právě proto je důležité mít dodavatele, který je umí řešit. Například až na stavbě jsme si uvědomily, že jsme v projektu špatně umístily vypínače na druhou stranu dveří, než měly být. Technik ze SAPELI Unlimited ihned na místě vymyslel řešení, jak vést elektrorozvod náhradním způsobem tak, abychom vypínače mohli umístit na správnou stranu. To nám ušetřilo mnoho času.
Chce to asi odvážného investora, když v projektu pracujete s tak výraznou barevností…
Kateřina: Snažily jsme se barvy vybrat tak, aby nebyly agresivní. Jsou sice výraznější, ale převažují právě pastelové odstíny, které jsou harmonizující. Ty výraznější jsou uplatněny spíše na detailech a v dynamických místnostech jako jsou tělocvičny, kde mají naopak vybízet k pohybu. K tomu jsme zvolily světlou litou polyuretanovou podlahu od firmy Flode, která celek projasní a zklidní.
Jak interiér vnímá veřejnost? Máte nějaké reakce?
Kateřina: Já sama chodím do Crimedu cvičit. S klienty i personálem jsem tedy v kontaktu. Velmi mě těší, že jejich odezva je velmi pozitivní. Lidé tam zkrátka chodí rádi. A na to, že je covidová doba, tak se nová klinika velmi dobře zavedla a funguje. A to je asi ta nejlepší vizitka.