Brutalistní hotel President na Vltavském nábřeží v centru Prahy prošel v posledních letech velmi důkladnou rekonstrukcí. Architektonicky ji zastřešil ateliér Morix manželů Jaromíra a Naďi Pizingerových. Vytvářet interiér hotelu je podle nich hlavně o atmosféře. „Je to o snu nebo pohádce, ve které chceme na své dovolené všichni tak trochu být,“ říká architektka Naďa Pizinger. Generální dodavatel italská stavební firma HLG STAV BOTTOLI, s.r.o., v čele s technickým managerem Ing. arch. Giovanni Calá, si pro realizaci dodávek dveří a atypických řešení na míru vybrala společnost SAPELI Unlimited.
Co konkrétně jste navrhovali a měnili ve známém pražském hotelu President?
Jaromír: Na rekonstrukci hotelu President pracujeme již pátým rokem. Postupně se zde za provozu rekonstruovaly a přestavovaly všechny části hotelového komplexu, od hotelových pokojů, přes lobby, recepci a restaurace. Vytvářeli jsme také nové hotelové spa v suterénních prostorech. Nově jsme pojali ale také exteriér – konkrétně fasádu známého brutalistního objektu.
Naďa: Nejnovější přístavba v rámci šestého nadzemního podlaží je poslední etapou dlouhodobé rekonstrukce, a tak je pro nás i pocitově taková „třešnička“, na které jsme měli tu čest pracovat. Podíleli jsme se jak na ztvárnění fasády zvenku, tak i na dispozicích nového podlaží a interiérech celé přístavby, kde se nacházejí ty nejluxusnější hotelové pokoje a také restaurace – Sky bar s nepřekonatelným výhledem na Pražský hrad.
Navázali jste v novém 6. podlaží stylově na předchozí práci v interiérech lobby a přízemního konferenčního patra?
Jaromír: Ano, navázali jsme na koncept interiéru, který jsme v přízemních prostorech položili. Cílem bylo, aby spolu hotel celkově komunikoval. V tomto podlaží bylo ale záměrem vytvořit co do standardu ještě luxusnější prostředí. Vznikly zde tedy apartmány a pokoje té nejvyšší kvality, a to se týká jak v použitých materiálech, tak v jejich vybavení.
Čím jste se inspirovali?
Naďa: Bylo potřeba hotel znovu oživit. Je sice umístěn na top místě v centru Prahy, svým vybavením však již neodpovídal požadovaným standardům. Byla to pro nás samozřejmě velká výzva, jelikož hotel President tvoří výraznou a svým způsobem unikátní architektonickou dominantu nábřeží v centru, která již asi nikdy nemůže být s podobnou odvahou zopakována. Dnes by již povolování takto kontroverzních staveb v historické zástavbě zřejmě nebylo možné.
Jaromír: V návrzích interiéru i úprav exteriéru jsme chtěli navázat na brutalistní estetiku, což je architektonický směr, ve kterém je budova postavena. Zároveň jsme ale také chtěli architekturu posunout do současných standardů a dnešní estetiky tak, aby vytvořila co nejpříjemnější dojem pro budoucí uživatele, ale také pro návštěvníky Prahy i její obyvatele.
Již v minulosti váš ateliér dělal interiéry hotelů? Je tato práce něčím specifická?
Jaromír: V posledních letech jsme pracovali na několika projektech hotelů, a to nejenom v Praze, ale i v západních Čechách, kde je silná tradice lázeňství. Práce na těchto projektech je velmi specifická, pro nás to byla vždy výzva. Je to podle mě o schopnosti vcítit se do hotelového hosta, zároveň ale vždy i do provozovatele.
Naďa: Důležité je správně navnímat úroveň hotelu v kontextu cílového klienta. Je to o vytváření atmosfér a svým způsobem snu nebo pohádky, ve které každý chceme tak trochu být, na své dovolené. Chceme se dostat do jiné reality, být obklopen jinými akcenty, smyslovými a vizuálními vjemy.
Lidé se často interiéry hotelových pokojů inspirují i u sebe doma? Myslíte na to při práci? Nebo jak se do té práce propisují trendy?
Naďa: Často se nám stalo, že jsme byli osloveni klienty na vytvoření bytu, který se měl inspirovat hotelem, ve kterém se na dovolené cítili dobře. Na jednu stranu je to pochopitelné, že se tak lidé nechají ovlivnit i do svého soukromého života, na druhou stranu se musí dávat pozor na faktor času a jistým způsobem možná i okoukatelnost. Hotelové pokoje si z naší zkušenosti často hrají se silnějšími a výraznější kompozicemi a výrazovými prvky, jelikož pro krátkodobý pobyt toto může být velmi atraktivní. Každodenní život to je ale něco jiného a také něco jiného snese…
Na druhou stranu jde o hotel ze 70. let, odráží se doba jeho vzniku nějak ve vašem interiéru?
Jaromír: Určitě. Estetika interiérů, která byla pro tuto domu vlastní, byla jedním z motivů, který jsme sledovali. Projevuje se to zejména v našich návrzích obkladů stěn a ve formě vybraného mobiliáře. Pracovali jsme s obklady stěn ve výrazných dřevěných dýhách jako je ořech americký, zajímavě jsme graficky pojali a zkombinovali kamenné obklady na stěnách pobytových místností, strukturované plastické truhlářské obklady, typické je také použití mramorů, atd.
Limitovalo vás nějakým způsobem zadání ze strany hotelu a jeho kategorizace?
Jaromír: V zadání jsme nebyli investorem limitováni, měli jsme to štěstí, že se naše návrhy trefily do vize investora. Plně nám v nich důvěřoval.
Když jste vybírali dodavatele dveří, proč jste zvolili SAPELI Unlimited?
Naďa: V návrhu jsme si hráli s použitím několika typů dveří tak, aby vždy dotvářely výrazově kompozici dané místnosti. Pro firmu SAPELI by to právě proto nejspíše nebyla zcela standardní zakázka. O to více si vážíme trpělivosti SAPELI Unlimited v přístupu k našim návrhům a atypickým detailům, které byli pro nás zásadní.
Setkali jste se na stavbě při instalaci dveří s nějakým problémem, který bylo třeba řešit?
Jaromír: Ano, samozřejmě… na stavbě jsou vždycky problémy, které je nutné řešit. Na této byly logicky také. Pokud jde o dveře ne všechny naše představy bylo možné realizovat tak, jak jsme s nimi v plánech počítali, a to zejména kvůli technickým a požárním limitům. Nicméně díky dodavateli jsme se k nim dokázali co nejblíže přiblížit.
V dodávkách pro hotel President šlo o velmi atypické a různorodé dveře…
Naďa: Ano použili jsme zde jak klasické otočné dveře ve skrytých zárubních, tak posuvné do pouzdra. V povrchových úpravách jsme pracovali jak s jednoduchými vysoce odolnými dveřmi do zázemí Sky baru až po luxusní dýhy a sklo. Využili jsme také skleněné stěny od SAPELI Unlimited, které oddělují koupelny od pokojů.
Přinesla vám práce na hotelu President nějaké zkušenosti využitelné ve vaší další práci?
Naďa: Zcela určitě… nebo spíše nás utvrdila v našem pracovním přesvědčení a přístupu k zakázkám, kde přes všechny obtíže v průběhu přípravy a v samotné realizaci je vždy důležité trvat až do poslední chvíle na zamýšlených estetických konceptech a detailech. Zkrátka to nevzdávat!